Neden Kuru Temizleme?

Neden Kuru Temizleme?

Klasik temizleme yöntemlerinde kullanılan santrifüjlü makineler, direkt güneşte kurutma ve ütüleme giysilerinize zarar verir, kullanım ömrünü kısaltır. Ayrıca, geleneksel yöntemlerle yapılan temizlik işleminin yeterli hijyeni sağlaması mümkün değildir. Evde temizleme yaparken bazı kumaş türlerinde kolayca oluşabilecek hasarlar şöyledir:

A) Doğal Kumaşlar:

  • Yün: Yüksek sıcaklıkta yıkandığında ve kurutucuda kurutulduğunda çeker. Deforme olmaması için asarak değil düz bir zemin üzerine sererek oda sıcaklığında kurutun. Keçeleşmeye ve sararmaya eğilimlidir.
  • Pamuk: Yüksek ısıda yıkandığında çeker. Yıkamalara karşı renk dayanıklılığı fazla değildir. İlk yıkamada tek başına olmasına dikkat edin. Esnektir ve ütülemeye karşı dayanıklı olmasına rağmen kırışmaya eğilimlidir.
  • Keten: Kuru temizleme yaptırılması tavsiye edilir. İlk temizlemede bir ton renk açma ihtimali çok yüksektir. Talimatında yıkama var ise sadece soğuk su ile yıkanmalı ve kurutucuda kurutulmamalıdır. Serin tutar, kırışma eğilimi çok fazladır.
  • İpek: Renk dayanıklılığı çok yüksek olmasına rağmen kumaş dokusu çok hassastır. Deodorant, losyon, parfüm vb alkol içeren maddeler ile tere karşı duyarlıdır. Kuru temizleme giysinizin ömrünü uzatacaktır.

B) Suni Kumaşlar:

  • Asetat, Rayon Ve Viskoz: Dokunuşları oldukça yumuşaktır ve renk dayanıklılıkları yüksektir. Statik elektrik taşırlar.
  • Polyester, Naylon Ve Lycra: Isıya karşı çok duyarlıdırlar, ılık su ile yıkanmalı ve ılık ütü yapılmalıdır. Renk dayanıklılıkları yüksektir ve fazla kırışmazlar.

Kuru temizleme yaptırmanın avantajlarından biri kuru temizleme işleminin, katı ve sıvı yağları suyun yapamayacağı şekilde çözdürme yeteneğidir. Yün ve ipek gibi doğal elyaflar kuru temizleme işlemi sırasında suyla yıkamada olduğu gibi çekmez, deforme olmaz ve renkleri solmaz. Polyester gibi sentetik elyafların temizliğinde de kuru temizleme işlemin sayesinde iyi sonuçlar almak mümkündür. Yıkama sonrasında yağlı lekeler çıkmazken, kuru temizleme; giysileri çekmeye, renk kaybına, doku veya apre değişikliğine uğratmaksızın "ilk günkü" durumunun korunmasına yardımcı olur. Astarlı giysi ve tekstillerin yapılarının deforme olması ihtimali nedeniyle elde ve makinada yıkanması risklidir. Kravatlar da genellikle narin kumaşlardan (ipek gibi) yapıldığı için özel bakım gerektirirler. Melisa Kuru temizleme kravat, ceket, bluz, abiye elbise ve diğer narin ürünlerle ilgili işlem yapmakla beraber özellikle ev tekstili ve gömlek yıkamak için çamaşırhane ekipmanlarına da sahiptir. Firmamızda sadece çamaşır yıkama hizmeti alabilir bunun yanı sıra ürünlerinizi yıkattırdıktan sonra ütüleme hizmetimizden de faydalanabilirsiniz. Melisa Kuru Temizleme’nin sağladığı üst düzey pres ütüleme hizmetiyle giysileriniz jilet gibi olmakla kalmayacak aynı zamanda iş kıyafetleriniz de en iyi şekilde görünecektir.

Sık kuru temizleme düşünülenin aksine, elyaf aşınmasına neden olan yerleşmiş kiri çıkararak giysilerin ömrünü uzatır. Kirler zamanla kumaşa yerleşmekle kalmaz aynı zamanda giysiyi giyilmez hale getirirler. Kumaşa nüfus eden kir ve pislik zımpara gibi aşındırıcı etki gösterir ve elyafların çabuk yıpranmasına neden olur. Ayrıca kirli giysiler böcekleri, çeker ve daha da büyük yıpranma yaratır. Profesyonel kuru temizleme firmaları lekeleri çıkarmak için özel prosedürlerden ve leke çıkarıcılardan yararlanırlar.

Lekeler iki ana kategoriye ayrılır: solvent maddeyle çözünebilir lekeler ve suyla çözünebilir lekeler. Farklı lekeler, leke çıkartma teknisyenlerinin uzmanlaştığı farklı işlemler gerektirirler. Sık kuru temizleme yapılması, temizlenmedikleri taktirde oksitlenmeye ve sararmaya yol açan lekelerin çıkarılmasını da sağlar. Yiyeceklerden, içeceklerden ve diğer yağlı maddelerden kaynaklanan lekeler sıcağa maruz kaldıklarında ve zaman geçtikçe oksitlenir, sararır veya kararırlar. Sararan veya kararan lekeleri çıkarmak çok daha zordur ve genellikle de çıkarılamazlar. Bu yüzden sık kuru temizleme yaptırılması giysilerinizi ve tekstil ürünlerinizi çok daha uzun süre kullanmanızı sağlar.

 

·         Yorgan Yıkama

Diğer tüm ürünlerde olduğu gibi yorgan temizleme hizmetinde de sipariş alımının ardından ürünleriniz servi elemanları tarafından teslim alınır. Yıkama işlemine geçilmeden önce varsa leke bulunan bölgelere yumuşatma işlemleri yapılır. Yorgan, yıkama makinelerinde ön yıkama, ana yıkama, durulama, sıkma, gibi işlemlerden geçer. Yıkama işlemi biten yorganlar sonrasında kurutma işlemi için kurutma makine bulunan özel odalara yada kurutma askılarına asılır. Bu aşamada yorganların tamamen kurutulması çok önemlidir. Tamamen kuruduktan sonra kontrol aşamasından geçen ürünler paketleme servisine gönderilir ve adresinize teslim edilir.

 

·         Kuru Temizleme ve Leke Çıkarma Gücü

Giysi temizliği için önerilebilecek en etkili çözüm şüphesiz ön leke çıkarma müdahalesinin de yapıldı kuru temizlemedir. Lekeler için zamanında müdahele edilmemesi veya internette kimin yazdığı belli olmayan tavsiyelerle ve tuz, limon, kolonya, sirke, yumurta sarısı, gliserin, tiner, terebentin gibi maddelerle yapılan deneme yanılma müdaheleleri lekenin çıkmasını imkansız hale getirebilir. Bu noktada Melisa Kuru Temizleme aldıkları eğitim ve tecrübeleriyle uzmanlaşan çalışanları, tekstil ürünlerindeki kumaşı ve lekeleri tanımladıktan sonra özel üretim leke masalarında profesyonel leke çıkarıcılar kullanarak müdahele ettikleri birçok lekeyi uzmanlıklarıyla çıkarabilmektedirler.

 

·         Ürün Bakım Sembolleri ve Kuru Temizleme

Üretici veya satıcı firmalar ürünlerini; giysiler ve tekstil ürünlerinde kullanılan kumaşlar, aksesuarlar ve bütün tamamlayıcı unsurlar için gerekli testleri (Yıkama, kuru temizleme, ütüleme işlemine uygunluk, kumaşların sürtmeye karşı renklerindeki dayanıklılık, kumaşlarda çekmezlik testi vb. ) yaptıktan ve en uygun temizleme yöntemini temizleme talimatında belirttikten sonra piyasaya sürmek zorundadırlar. Kuru temizlemeciler ve tüketiciler; gerekli bakım ve temizleme işlemlerini ürün bakım sembollerini gösteren temizleme talimatına göre yapmalıdırlar. Temizleme talimatına uyulmasına rağmen yapılan işlem sonucunda üründe veya aksesuarlarında bir sorun oluşursa; sorumluluk, yasalarda belirtildiği gibi gerekli testleri yapmayan üretici firmanındır.

Yorumlar(0)

Yorum Yap

Yorumunuz Gönderildi.
En kısa sürede kontrol edilecektir.
Hata Oluştu!
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!